GramyDlaPoznania

REGULAMIN ROZGRYWEK PIŁKARSKICH O MISTRZOSTWO
Gramy dla Poznania I Liga

 

Art. 1

1.         W rozgrywkach Gramy dla Poznania I Ligi bierze udział 10 drużyn w jednej grupie, które zakwalifikowały się na podstawie uzyskanych wyników rozgrywek I i II ligi sezonu poprzedniego.

Art. 2

2.1       W rozgrywkach Gramy dla Poznania I Ligi nie mogą występować drużyny klubu, które decyzją właściwych organów GDP nie otrzymały licencji na występowanie w Nasze Lidze w sezonie.

2.2.     W sytuacji, gdy klub występujący w sezonie  poprzednim w rozgrywkach Gramy dla Poznania I Liga nie uzyska licencji na występowanie w następnym sezonie w Gramy dla Poznania I Liga według procedury przewidzianej w Podręczniku Licencyjnym GDP, klub ten zostanie przesunięty w bieżącym sezonie na ostatnie miejsce w tabeli bez względu na liczbę zdobytych punktów i nie otrzyma prawa gry w rozgrywkach Gramy dla Poznania I Liga w sezonie następnym. 

 

2.3.     W sytuacji, gdyby:

  • licencji nie otrzymały dwa kluby – barażu nie rozgrywa się, do Gramy dla Poznania I Liga po sezonie  awansuje 2 klub II ligi,
  • licencji nie otrzymały trzy kluby – barażu nie rozgrywa się, do Gramy dla Poznania I Liga po sezonie  awansuje 3 i 4 klub II ligi itd.

2.4.     W sytuacji, gdy klub występujący w sezonie poprzednim w rozgrywkach o mistrzostwo II ligi nie uzyska licencji na występowanie w następnym sezonie w Gramy dla Poznania I Liga według procedury przewidzianej w Podręczniku Licencyjnym, klub ten zostanie sklasyfikowany w rozgrywkach aktualnego sezonu  na miejscu, które zajął w rozgrywkach o mistrzostwo II ligi, ale  nie otrzyma prawa gry w rozgrywkach Gramy dla Poznania I Liga w sezonie następnym. 

2.5.     W sytuacji, o której mowa w pkt 2.4., gdyby licencji nie otrzymał jeden lub więcej klubów występujących w sezonie poprzednim w rozgrywkach o mistrzostwo II ligi przy uzupełnieniu klubów, biorących udział w rozgrywkach Gramy dla Poznania I Liga w sezonie następnym bierze się pod uwagę kluby w następującej kolejności:

a.         przegrany w meczach barażowych,
b.         najwyżej sklasyfikowany klub występujący w sezonie poprzednim w rozgrywkach Gramy dla Poznania I Liga, który otrzymał licencję, a który spadł do II ligi
c.         kolejny klub występujący w sezonie  poprzednim w rozgrywkach Gramy dla Poznania I Liga ,który otrzymał licencję, a który spadł do II ligi
d.         klub, który  w sezonie poprzednim zajął 3 miejsce w  II lidze,
e.         klub, który w sezonie poprzednim zajął 4 miejsce w II lidze itd.

2.6      Zasady przyznawania licencji drużynom występującym w Gramy dla Poznania I Liga reguluje odrębna uchwała Zarządu GDP.

2.7.      Kluby, uczestniczące w rozgrywkach Gramy dla Poznania I Liga, zobowiązane są rozegrać mecze zgodnie z obowiązującymi przepisami i niniejszym regulaminem oraz wystawiać w zawodach najsilniejszy skład.

Art. 3

3.1.      Rozgrywki o mistrzostwo Gramy dla Poznania I Liga są prowadzone w terminach ustalonych przez Departament Logistyki Rozgrywek GDP i zatwierdzonych przez Zarząd GDP.

Art. 4

4.1.      Zawody o mistrzostwo Gramy dla Poznania I Liga rozgrywane są na podstawie przepisów gry w piłkę nożną, zgodnie z niniejszym regulaminem i obowiązującymi przepisami GDP.

4.2      Zawody o mistrzostwo Gramy dla Poznania I Liga są rozgrywane piłkami rozmiaru 5, lub 4 zapewnionymi podczas trwania meczu przez jego organizatorów.

Art. 5

5.1.      Drużyny biorące udział w zawodach o mistrzostwo Gramy dla Poznania I Liga uprawnione są do wymiany zawodników przez cały okres trwania gry. Każda wymiana zawodnika może nastąpić kilka razy w ciągu meczu, po uprzednim zgłoszeniu sędziemu wymiany i dopełnieniu formalności.

Art. 6

6.1.      Jeżeli spotkanie nie odbędzie się lub zostanie przerwane przez sędziego przed upływem regulaminowego czasu gry i niedokończone z jakichkolwiek przyczyn niezależnych od organizatora zawodów, obu klubów, ich piłkarzy oraz kibiców  - wówczas spotkanie to należy dokończyć (gdy zostało już rozpoczęte) lub rozegrać od początku (gdy nie zostało rozpoczęte) w najbliższym możliwym terminie, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku, gdy przyczyną nie rozegrania lub przerwania spotkania są niekorzystne zjawiska atmosferyczne lub inne okoliczności siły wyższej (awaria światła, zalanie boiska, opady śniegu, itp.) należy, gdy pozwalają na to warunki, spotkanie dokończyć (rozegrać) w dniu następnym przy świetle dziennym, przenieść się w tym samym dniu na inne boisko zatwierdzone do rozgrywek GDP, lub rozegrać mecz w innym terminie podanym przez zarząd GDP.

6.2.     Do podjęcia decyzji w sprawie dokończenia (rozegrania) meczu upoważniona jest co do zasady Komisja GDP, a termin dokończenia (rozegrania) meczu ustalany jest w porozumieniu z Zarządem GDP. W drodze wyjątku, decyzję w sprawie dokończenia (rozegrania) meczu podejmuje Obserwator GDP na dane spotkanie, ale jedynie w porozumieniu z Departamentem Logistyki Rozgrywek GDP i w przypadku, gdy przyczyną nie rozegrania lub przerwania spotkania są niekorzystne zjawiska atmosferyczne lub inne okoliczności siły wyższej, jak określono w ust. 1 powyżej, a istnieją warunki dla dokończenia (rozegrania) spotkania w dniu następnym przy świetle dziennym. 

6.3.     W przypadku podjęcia przez właściwe organy GDP decyzji o rozegraniu w nowym terminie zawodów, które nie mogły zostać rozegrane w pierwotnie wyznaczonym terminie z przyczyn określonych w ust. 1 powyżej, dla zawodów rozgrywanych w nowym terminie stosuje się wszystkie zasady określone przepisami GDP. 

6.4.     W przypadku podjęcia przez właściwe organy GDP decyzji o dokończeniu zawodów przerwanych przed upływem regulaminowego czasu gry - zawody dokańczane w nowym terminie są rozgrywane przy zachowaniu następujących zasad :
a.         gra zostaje wznowiona od minuty, w której nastąpiło przerwanie zawodów, z zaliczeniem wyniku uzyskanego do momentu przerwania zawodów.
b.         zespoły przystępują do dokańczania zawodów w składach liczbowych z uwzględnieniem wykluczeń dokonanych w zawodach przerwanych.
c.         w zawodach dokańczanych mogą uczestniczyć wszyscy zawodnicy uprawnieni do gry w danym klubie w terminie dokańczania zawodów, poza zawodnikami:
-    którzy opuścili boisko w trakcie przerwanych zawodów w związku z otrzymaniem czerwonej kartki lub w wyniku zmiany,
-    którzy nie byli w trakcie zawodów przerwanych zawodnikiem klubu, w którego barwach występują w chwili dokańczania zawodów,
-    którzy odbywali w trakcie zawodów przerwanych karę dyskwalifikacji z powodu ilości kartek otrzymanych od początku rozgrywek lub z innych przyczyn.
d.         zawodnik, który od początku rozgrywek do dnia dokańczania zawodów, otrzymał liczbę kartek powodujących obowiązek odbycia kary dyskwalifikacji lub na którego nałożono obowiązek odbycia kary dyskwalifikacji z innych przyczyn, nie może odbyć tej kary w dokończonych zawodach. 
Art. 7

7.1       Każda drużyna rozgrywa z pozostałymi drużynami dwa spotkania, u siebie jako gospodarz oraz u przeciwnika jako gość.

Art. 8

8.1       Za każde rozegrane spotkanie przyznaje się liczbę punktów w zależności od uzyskanego wyniku: 3 punkty za zwycięstwo; 1 punkt za spotkanie nierozstrzygnięte (remis) ; 0 punktów za spotkanie przegrane.

Art. 9

9.1.      W rozgrywkach Gramy dla Poznania I Liga kolejność zespołów w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów.

9.2.     W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:

9.2.1   przy dwóch zespołach:
a.         liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
b.         przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
c.         przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są „podwójnie,” korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
d.         przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
e.         przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu,
f.          W przypadku, gdy dwoma zespołami o jednakowej liczbie punktów są zespoły zajmujące pierwsze i drugie miejsce w tabeli Gramy dla Poznania I Liga, a także zespoły których kolejność decyduje o spadku bądź o miejscu 8 w Gramy dla Poznania I Liga, stosuje się wyłącznie zasady określone w punktach a, b i c, a jeżeli one nie rozstrzygną o kolejności, zarządza się spotkanie barażowe na neutralnym, wyznaczonym przez GDP, boisku.

9.2.2.  przy więcej niż dwóch zespołach:
a.         liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
b.         przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
c.         przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
d.         przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu,

Art. 10

10.1.   Klub, który zdobędzie I miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo Gramy dla Poznania I Liga otrzymuje tytuł Mistrza Rozgrywek Gramy dla Poznania I Liga w piłce nożnej oraz złote medale (sztuk w zależności od liczby zawodników).

10.2.   Klub, który zdobędzie II miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo Gramy dla Poznania I Liga otrzymuje tytuł Wicemistrza Polski w piłce nożnej oraz srebrne medale (sztuk w zależności od liczby zawodników)  

10.3.   Klub, który zdobędzie III miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo Orange Ekstraklasy otrzymuje brązowe medale (sztuk w zależności od liczby zawodników).
 
10.4.   Klub, który zdobędzie I miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo Gramy dla Poznania I Liga trofeum.
 
Art. 11

11.1     Drużyny, która zajmą w rozgrywkach Gramy dla Poznania I Liga 10 miejsce w tabeli, spadają do II ligi, w której rozgrywać będą zawody w następnym sezonie.

Art. 12

12.1.    Drużyny, które zajmą 1 miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo II ligi rozgrywać będą zawody w następnym sezonie w Gramy dla Poznania I Liga.

Art. 13

13.1.    Zespół, który w rozgrywkach Gramy dla Poznania I Liga zajmie miejsce 9 weźmie udział w barażach wg następujących zasad:
a.         Pomiędzy drużyną, która zajmie w tabeli o mistrzostwo Gramy dla Poznania I Liga 9 miejsce, a drużyną, która zajmie w rozgrywkach o mistrzostwo II ligi 2 miejsce, rozegrane zostaną mecze barażowe (mecz i rewanż), których zwycięzca uczestniczyć będzie w rozgrywkach o mistrzostwo Gramy dla Poznania I Liga w następnym sezonie. Gospodarzem pierwszego spotkania jest, która zostanie wylosowana przez GDP.

13.2.   Zwycięzcą zawodów barażowych zostanie zespół, który uzyska większą liczbę punktów. W przypadku uzyskania równej liczby punktów o zwycięstwie decyduje:
a.         przy równej liczbie punktów, korzystniejsza różnica między zdobytymi bramkami w spotkaniach tych drużyn;
b.         przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są „podwójnie”, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami  w spotkaniach tych drużyn;
c.         przy dalszej równości, zarządzona będzie dogrywka 2 x 10 minut.
d.         jeżeli w czasie dogrywki oba zespoły zdobędą tę samą liczbę bramek, bramki strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie (awans drużyny gości) zgodnie z zasadami przyjętymi w UEFA w rozgrywkach europejskich na sezon 2006/2007.
e.         jeżeli w czasie dogrywki oba zespoły nie zdobędą żadnej bramki sędzia zawodów zarządza wykonanie rzutów karnych według obowiązujących przepisów.

Art. 14

14.1.    Drużyna klubu, która przed rozpoczęciem lub w czasie trwania rozgrywek mistrzowskich danej klasy zrezygnuje z dalszego uczestnictwa, zostanie przesunięta w następnym cyklu rozgrywek o klasę niżej.

14.2.   Drużyna klubu, która w trakcie rozgrywek nie rozegra trzech wyznaczonych spotkań, zostaje automatycznie wyeliminowana z rozgrywek i niezależnie od sankcji finansowych, zdegradowana o  klasę niżej, bez względu na liczbę zdobytych punktów.

Art. 15

15.1.    Każdy klub jest w pełni odpowiedzialny za uprawnienie swoich zawodników do gry oraz za ewidencję żółtych i czerwonych kartek. Zawodnicy biorący udział w rozgrywkach o mistrzostwo Gramy dla Poznania I Liga, muszą być potwierdzeni przez nasz związek, czyli GDP z zachowaniem wymogów określonych w obowiązujących Lig GDP.

15.2.   Uprawnienie czasowe w nowym klubie przerywa uprawnienie do gry w poprzednim klubie.

15.3.   Zawodnik nie może brać udziału w grach w okresie zawieszenia czy dyskwalifikacji.

Art. 16

16.1.    Zespoły Gramy dla Poznania I Liga musi posiadać kapitana, który jest odpowiedzialny za stosunki i kontakt z GDP.

Art. 17

17.1.    Zawody o mistrzostwo Gramy dla Poznania I Liga mogą być rozgrywane na boiskach uznanych przed rozpoczęciem rozgrywek za odpowiednie do gry o mistrzostwo tych klas rozgrywkowych, spełniających wymogi licencyjne określone w Podręczniku Licencyjnym GDP. Klub jest w pełni odpowiedzialny za przygotowanie stadionu do gier mistrzowskich. Klub, który nie dopełnił tego obowiązku i z winy którego zawody nie doszły do skutku, ponosi stosowne konsekwencje regulaminowe.

Art. 18

18.1.    Zawody organizują kluby będące gospodarzami (w terminarzu rozgrywek podani są na pierwszym miejscu). Każda drużyna wyjeżdża na zawody na koszt własny.

18.2.   Gospodarze zawodów obowiązani są w terminie 10 (dziesięciu) dni przed meczem powiadomić przeciwnika i GDP, o miejscu i godzinie rozegrania zawodów.

Art. 19

19.1.    Zawody muszą być rozegrane w ustalonym terminie.

19.2.   Ustala się, że mecze Gramy dla Poznania I Liga odbywać się będą, z zastrzeżeniem  terminów obligatoryjnych, w soboty i niedziele.

19.4.   Zarząd GDP może wyznaczyć rozegranie zawodów o mistrzostwo Gramy dla Poznania I Liga na jeden termin i o jednej godzinie.

Art. 20

20.1    Za utrzymanie porządku na boisku przed, w czasie i po zawodach odpowiedzialny jest klub będący gospodarzem. Klub organizujący zawody obowiązany jest do stworzenia bezpiecznych warunków na stadionie i płycie boiska.

Art. 21

    • W przypadku wystąpienia klubu o zmianę terminu rozegrania meczu, zainteresowany klub winien zaproponować nowy termin, uzgodniony pisemnie z przeciwnikiem. Zmiana terminu w tej sytuacji może nastąpić za zgodą GDP.

 

Art. 22

22.1.   Klub organizujący zawody oprócz stworzenia warunków bezpieczeństwa na widowni i płycie stadionu zobowiązany jest do:
a.         posiadania piłki rozmiaru 5, lub 4, która będzie w dobrym stanie i odpowiednio napompowana.
b.        kulturalne powitanie sędziego spotkania.
c.        przygotowanie płyty boiska do możliwości rozegrania meczu.
d.       Zapewnienie sobie wolnego boiska.

22.2.   Niezależnie od powyższego, zgodnie z zaleceniami Wydziału ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich GDP zobowiązuje się kluby do:

a.         zadbanie o miejsce dla widzów.
b.         przestrzegania zakazu wywieszania flag i haseł o treści obelżywej i prowokacyjnej wokół boiska oraz dążenia do wyeliminowania wulgarnych okrzyków widowni; w razie nie przestrzegania powyższego, przedstawiciele GDP (obserwator) w porozumieniu z sędzią zawodów mogą nie dopuścić do ich rozpoczęcia lub przerwać mecz,
c.         stosowania zakazu stadionowego wobec osób naruszających regulaminy stadionowe i informowanie o tych osobach Wydziału ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich GDP

22.3.   Wszelkie dodatkowe imprezy i uroczystości planowane przed meczem lub w jego przerwie wymagają wcześniejszego uzgodnienia z Zarządem GDP.

Art. 23

23.1.   Wszelka działalność na boisku lub poza boiskiem, sprzeczna z etyką sportową i rzucająca cień na dobre imię sportu piłkarskiego stwierdzona w czasie rozgrywek o mistrzostwo Gramy dla Poznania I Liga, udowodnione przypadki braku sportowej postawy i woli walki o uzyskanie jak najlepszego wyniku – może spowodować, w oparciu o sprawozdanie obserwatora lub sędziego podjęcie przez Komisję GDP  decyzji o pozbawieniu klubu zdobytych punktów i bramek w konkretnym meczu mistrzowskim lub o powtórzeniu meczu mistrzowskiego lub jego rozegraniu na neutralnym boisku.

23.2.   Komisja Ligi Ekstraklasa SA ma prawo podejmować inne decyzje dyscyplinarne w przypadku rażącego naruszenia przepisów związkowych lub niniejszego regulaminu.

Art. 24

24.1    Zawody zostaną zweryfikowane przez Komisję GDP jako przegrane 0:3 na niekorzyść drużyny, w składzie której występowało co najmniej dwóch zawodników, u których stwierdzono pozytywne wyniki badań antydopingowych lub odmówili poddania się badaniom.

Art. 25

25.1.   Protest odnośnie przebiegu zawodów wnosi się do Komisji GDP za pośrednictwem Zarządu przy równoczesnym złożeniu odpisu do przeciwnika w ciągu 48 godzin po zawodach.
25.2     Wnosząc protest do Zarządu GDP należy wpłacić kaucję w wysokości 10zł. Zostanie ona zwrócona tylko wtedy, gdy protes zostanie uznany za zweryfikowany na korzyść klubu składającego go.

Art. 26

26.1.   Rozgrywki o mistrzostwo Gramy dla Poznania I Liga prowadzą odpowiednio wszystkie składniki GDP, a sędziów do prowadzania zawodów wyznaczają Licencjiaci GDP.

Art. 27

    • W razie nie przybycia sędziego lub niemożności prowadzenia zawodów przez wyznaczonego sędziego – obowiązuje zasada przeniesienia meczu w inny dogodny termin przez Zarząd GDP.

 

    • Sędzia ma prawo na 15 minutowe spóźnienie, bez kontaktu, zespoły a mają obowiązek na niego czekać. Jeśli poinformuje przed meczem obie drużyny o np.30 minutowym spóźnieniu oba zespoły mogą czekać, ale nie muszą. Wtedy jednak mecz odbędzie się w innym terminie.

Art. 28

28.1.   Przed rozpoczęciem zawodów kapitanowie obu drużyn obowiązani są do wręczenia sędziemu zawodów, pod rygorem konsekwencji wynikających z postanowień GDP – czytelnego wykazu zawodników swoich drużyn, z wyszczególnieniem ich imion i nazwisk wraz z ich własnoręcznymi podpisami.

28.2.   Zawodnicy obydwu zespołów witają się ze sobą oraz z sędziami uściskiem dłoni po zakończeniu procedury ustawiania zespołów przed rozpoczęciem spotkania. Zespół gości wita się najpierw z sędziami, a następnie, przechodząc wzdłuż, wita się z zawodnikami zespołu – gospodarza.

28.3.   Na ławkach rezerwowych może zasiadać wyłącznie czterech oficjalnych przedstawicieli klubowych oraz siedmiu zawodników rezerwowych. Ich imiona i nazwiska muszą być wpisane do protokołu meczowego. 
 
28.4.   Palenie papierosów, lub spożywanie alkoholu przez, któregoś z zawodników, który właśnie przebywa na płycie boiska jako gracz jest karane.

Art. 29

29.1.   Zawodnicy występujący w Gramy dla Poznania I Liga muszą mieć przydzielone stałe numery, obowiązujące na cały sezon. 

29.2.   Szczegółowe zasady dotyczące stroju zawodników określa Regulamin Strojów Meczowych  w Rozgrywkach GDP.

29.3.   Zaleca się wpisywanie 10 zawodników do protokołów sędziowskich. Zawodnicy rozpoczynający grę muszą mieć ponumerowane koszulki zgodnie z zapisem w protokole sędziowskim.

29.4.   Drużyny zobowiązane są do dogadania się przed meczem o kolorze strojów.

 

Art. 30

30.1.   GDP jest wyłącznym właścicielem wszelkich praw intelektualnych dotyczących rozgrywek Gramy dla Poznania I Liga, takich jak obecne i przyszłe prawa do nazwy Gramy dla Poznania, rozgrywek Gramy dla Poznania I Liga , logo, znaków, pucharu itd. Jakiekolwiek wykorzystanie tych praw wymaga uprzedniej pisemnej  zgody GDP oraz musi nastąpić zgodnie z instrukcjami oraz wskazówkami GDP.

30.2.   Wszystkie prawa do wykorzystania rezultatów zawodów stanowią własność GDP. Jakiekolwiek wykorzystanie tych praw wymaga uprzedniej pisemnej  zgody GDP oraz musi nastąpić zgodnie z instrukcjami oraz wskazówkami GDP.

Art. 31

    • Prawo interpretacji niniejszego Regulaminu przysługuje Zarządowi GDP.

 

Prezes Ustawodawczy GDP
Dominik Sadowski

 

Prezes Wykonawczy GDP
Adam Gospodarczyk

 

Prezes Sądowniczy GDP
Filip Budaj

 

forum